Sıcak veya soğuk ortamlarda mı çalışıyorsunuz? Belki yağmurda, çalışan makinelerin yakınında veya alevlere ve kıvılcımlara maruz kaldığınız bir ortamda açık havada çalışıyorsunuz? Yaptığınız iş için uygun şekilde giyinmeniz çok önemlidir. İş kıyafeti seçerken, hangi kumaş kalitesinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu göz önünde bulundurmanız önemlidir. SALTA, her biri benzersiz özellikleri nedeniyle seçilen 100’den fazla farklı kumaş kalitesi kullanır. Hangi kumaş kalitesinin veya malzeme kombinasyonunun sizin için en ideal olduğu, sektörünüze ve çalıştığınız ortama bağlıdır.

DOKUMA GRUBU

Gabardin

Uzak diyagonal tüyleri olan dimi dokumayla yapılan, dayanıklı sıkı dokunmuş bir kumaş türüdür.  İş elbiselerinde en çok kullanılan kumaş türüdür.

 

  • 7/7 Gabardin: Genelde kullanılan en kalın gabardin türüdür. Kışlık ürünlerde kullanılır. Yaklaşık: 400 gr/m2. Kaynak sıçramalarına dayanıklıdır.

 

  • 8/8 Gabardin: Kışlık ürünlerde kullanılır. Yaklaşık: 320 gr/m2

 

  • 16/12 Gabardin: Yazlık ürünlerde kullanılır. Yaklaşık: 245 gr/m2.

 

  • 20/20 Gabardin: En ince gabardin kumaştır. Çok terleten iş ortamlarında rahatlık sağlar. Yaklaşık: 200 gr/m2 dir.

Harman Gabardin

Harmandan Karışım Polyesteri fazla bu kategorimiz geleneksel 100% Pamuklu kumaşlara karşılık kullanım alanı ihtiyacına göre daha fazla dayanım, mukavemetin ön planda tutulduğu ihtiyaçları karşılamak adına geliştirilmiştir.

Streç Kumaşlar

Streç kumaşlar kategorimiz konforu ön planda tutmak adına geliştirilmiş olup gerek pamuk-elastan gereksede pamuk-polyester-elastan konstrüksiyonlarıyla hem iş elbisesi hemde günlük kıyafet  ihtiyacına cevap verebilmektedir.

Kalıcı Geç Tutuşur Kumaşlar

Kalıcı geç tutuşur kumaşlar 20 yıllık bir geçmişe sahip olup günümüze gelene kadar bir hayli gelişmiştir. Yapısı sayesinde doğru koşullarda saklandığı ve kullanıldığı takdirde çeşitli farklı risklere karşı koruma sağlamaktadır.

Kimyasal Geç tutuşur Kumaşlar

Kimyasal geç tutuşur kumaşlar kullanım alanı riskli yerlerde kalıcı geç tutuşur kumaşlara karşılık hem pamuğun konforunu hemde fiyat avantajını kullanmak adına geliştirilmiştir.

Yüksek Görünümlü Kumaşlar (Fosforlu Kumaşlar)

Kullanım koşulları gereği riskleri minimum indirgemek ve daha fazla görünüm ihtiyacı olan koşulların ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiş kumaşlar dır.  Yüksek görünürlük özelliği taşıyan neon boyalı kumaşlar ışığı diğer renklere göre daha fazla parlarlar ve ışığı daha fazla yansıtırlar.

Denim

Mesleki kullanım için özel olarak tasarlanan denim kumaşlar personelin rahatlığını ve konforunu üst seviyede tutmaktadır. Özellikle iş pantolonlarında mutfak önlükleri ve yeleklerde sıklıkla tercih edilen denim kumaşlar popülerliği uzun yıllardan beri devam eden kumaş türleri arasındadır. Kullanılan ipliğin türüne göre daha yumuşak ya da daha sert yapıda olabilir. Genellikle tamamen pamuk ipliğinden üretilen denim kumaşlar iş kıyafetleri yapımında tercih edilmektedir.

Polyester-Viskon

Kaygan özellikte nem tutma özelliğine sahip kolay kırışmayan polyester viskon karşımı kumaşlar genellikle parlak gözükürler. Ayrıca sık yıkama için uygun olan bu kumaşlar hijyen gerektiren alanlarda rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Kot

Beyaz renk bir çözgüyle indigo mavi atkı örülmesiyle dokunan ve kot yapımında kullanılan bir tür pamuklu.

Alpaka

Çözgüde genellikle iki katlı yün ipliği kullanılır. Aprede kumaşı yıpratmayan ve parlaklığı açığa çıkaran özel bir rutin uygulanır.

 

 

ÖRME GRUBU

İnterlok

Yuvarlak örgü makinelerinde bir uzun bir kısa olarak düzenlenmiş tek ucu kancalı iğneyle yapılan bir örme şekli. T-shirt ve sweatshirtlerde kullanılır.

Pike

Petekli ya da elmas şekilli bir örme pamuk. Polo yaka tişörtlerde kullanılır.

Suprem

Ön ve arka yüzü birbirinden farklı, nispeten ince kumaşlardır. Genellikle slip, atlet, fanila, t-shırt, iç çamaşırı yapımında kullanılır.

İki İplik

Ön ve arka yüzü birbirinden farklı, ön yüzü süprem görünümlü , arka yüzünde ise genellikle kalın ve atlamalı iplikler görünen, nispeten kalın örme kumaşlardır.Şardonlu ve şardonsuz olarak genellikle sweat t-shırt, kapşonlu hırka, alt-üst eşofman yapımında kullanılır.

Üç İplik

İki iplik ile aynı görünümlü olmakla beraber, daha tok ve kalın bir yapıya sahiptir. Şardonlu ve şardonsuz olarak genellikle iki iplik aynı  kullanım alanlarına sahiptir.

Ribana

Ön ve arka yüzü aynı görünümlü, enine olarak yüksek esneme kabiliyetine sahip lastik örgülü esnek kumaşlardır. Lycra kullanarak esnekliği ve geri toplama özelliği arttırılır. Genellikle yakalarda, kol ve etek ucunda, bayan ve erkek body üretiminde kullanılır.

 

 

POLYESTER KARIŞIMLI KUMAŞLAR

Softshell

laminasyon Softjel %100 polyester  lycra Kumaşlar 330 Gr / m2 150 cm eninde 3 katmanlı olan kumaş 1. katman lycra kumaş, 2 katman 10mm su gecirmez nefes alabilir özellikli mebran, 3 katmanlı micro traşlı polardan oluşur.

Jesica

Mikro %100 polyester 65 gr / m2 ağırlığında su itici özelliğine sahip kanserojen boya içermez.

Oxford

%100 polyester kumaş 170 gr / m2 ağırlığında su itici kaplamalı, kanserojen boya içermeyen ürünlerimizdendir

Kaşe

Dokunan kumaşın ağır bir denkleme işlemiyle keçeleştirilir. Düz renk elbiselik ve döpiyesli kumaşlardır. Daha kalın tipleri pardösülü olarak da kullanılır.

Kapitone

Arasına elyaf, keçe, sünger gibi dolgu malzemesi konularak muhtelif desenlerde çok iğneli kapitone makinelerinde dikilip birleştirilmesi işidir. Kapitone makinelerinin bu işi kumaşı sabit kasnağa germeden devamlı ve akıcı olarak yapar; yeni kumaş makineden seri halde geçerken adım adım sürat le dikilir. Yeni model makineleri tek kat kumaşın üzerine kalın ip kurdele, pul payet gibi malzemeleri işleyebilmektedir. Kapitone işlem, farklı gramajdaki elyaf kullanılarak da yapılabilir. Kumaşın elyafla birleştirilip desenleme işlemi ile elde edilen ürüne kapitone edilmiş kumaş denir.

File Kumaş

Çeşitli büyüklüklerde delikli bir görünüme sahip örme kumaşlar dır. Genellikle bayan üst giyiminde, bluz, gömlek, astar ve garni olarak kullanılır. Son zamanlarda erkek giyiminde de ön plana çıkmaya başlamıştır.

Polar

Bakıldığında örgüsü tam olarak belli olmayan, havlu kumaş zeminine uygulanan bir takım işlemlerle her iki tarafı da tüylendirilen, yumuşak, dolgun, sıcaklık hissi veren örme kumaşlar dır. Genellikle; sweat, mont, kaban astarı olarak kullanılır. Bebe giyiminde, fazlasıyla tercih edilen bir kumaş cinsidir.

error: İçerik korunuyor !!